https://www.gozdemarintekne.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

iber veya fiberglas olarak adlandırılan malzeme, cam elyafı bazlıdır ve reçine ile sertleştirilmiştir. Liflerden oluşan kompozit yapısı sayesinde sağlamlık sağlar. İngilizce kısalması olarak GRP olarak da duymuş olabilirsiniz. GRP, camla güçlendirilmiş plastik anlamına gelir. Dünya piyasasında, seri üretim olarak satılan teknelerin ve markaların hepsi fiber bazlı yapılmaktadır. Fiber, fazla bakım gerektirmeyen bir malzemedir.

FİBERGLAS NASIL KULLANILIR?

Fiberglas, temel yapı malzemesinin, reçine ile birleştirilmesi sonucu oldukça sağlam kompozit malzemeler yapılmaktadır. Fiber elyafları, lifli olabilir veya örgü şeklinde olabilir. Sağlamlık sağlanması için ikisi birliktede kullanılabilinir. Fiber elyaflarının da kullanım yerine göre kalınlıkları vardır, 300 veya 500 gibi metrekarede ağırlıklarına göre adlandırılırlar.

Fiber yapı yapılması için, epoksi, vinil ester veya polyester reçineleri kullanılabilir. Bu üç farklı reçinenin hepsi de aynı görevi yapmalarına rağmen, ömürleri bakımından farklılık gösterir. Aynı zamanda suya dayanımları da farklıdır. Fiberglas için en sağlam ve suya dayanıklı reçine epoksi reçinesidir. Bunun arkasından vinil ester gelir. Basamağın en altında ise polyester reçinesi vardır. Hem ucuzdur hem de diğerleri gibi dayanıklı değildir.

Fiberglas liflerinin sertleşmesi ve kürlenmesi için uygun miktarda reçine kullanılmaktadır. Gereğinden fazla kullanılan reçine, malzemeyi gereksiz derecede ağır yapar. Az kullanılan reçine ise, gerekli sağlamlığı sağlayamaz.

EL YATIRMASI VEYA VAKUM – İNFÜZYON NEDİR?

Fiberglas üretimi sırasında iki farklı teknik uygulanabilir. Bunlardan birisi, eski tip yani babadan kalma olarak nitelendirebileceğimiz el yatırması yönetimidir. Fiberglas lifleri yüzeye yayıldıktan sonra üzerine rula veya fırça ile reçine sürülür ve kürlenmesi için beklemeye bırakılır. Bir kaç saat sonra malzeme sertleşir ve formunu yakalar.

Vakum infüzyon yönteminde ise fiberglas malzemenin üstü özel vakum torbaları ile kaplanır. Reçine, basınçlı bir makina yardımı ile fiberglas malzemeye uygulanır. Bu şekilde fiberglas malzeme son formuna ulaşır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın 535 784 83 46
×